/Powłoki ceramiczne
Powłoki ceramiczne 2019-07-25T13:29:17+00:00

Powłoki ceramiczne – ceramiczna ochrona lakieru

W myśl nowej dyrektywy UE i przepisów ochrony środowiska, twórcy lakierów samochodowych zobowiązani są do tworzenia lakierów o nieco innych, nich dotychczasowe właściwościach. Do produkcji nie można stosować składników, które odpowiadały za trwałość i dobry wygląd lakieru. Oznacza to, że konieczne jest stosowanie dodatkowych środków ochronnych, dzięki którym zachowanie doskonałego wyglądu lakieru będzie bardziej możliwe, niż do tej pory. Czym są powłoki ceramiczne? Czy powłoki ceramiczne na samochody są skuteczną metodą zabezpieczenia lakieru?

 

Co to jest powłoka ceramiczna?

Powłoki ceramiczne coraz częściej stosowane są w lakiernictwie. Dzięki niej można ochronić lakier oraz utrzymać go niemal w doskonałej kondycji. Tak naprawdę żywotność powłoki ceramicznej uzależniona jest od kilku czynników, takich jak na przykład fakt garażowania samochodu, czy warunki atmosferyczne. Ceramiczne zabezpieczenie lakieru daje niesamowity połysk, który daje efekt niemal nowego samochodu. Oznacza to, że nawet kilkuletni samochód może wyglądać zupełnie tak, jakby dopiero opuścił fabrykę. Samochodowe powłoki ceramiczne doskonale odpychają wodę i brud, dzięki czemu następuje w tym przypadku znacznie mniejsze, niż dotychczas prawdopodobieństwo powstania rdzy. Do zalet powłok ceramicznych zaliczyć można także odporność na chemię.

 

bok samochodu

 

Właściwości powłoki ceramicznej

Zanim przejdziemy do tego, w jaki sposób powłoka powstaje na powierzchni lakieru, zastanówmy się nad tym, jakie właściwości ma w ogóle takie rozwiązanie. Po pierwsze powłoka ceramiczna jest tak cienka, że nawet najdokładniejsze mierniki lakieru nie są w stanie jej wychwycić. Wysoka twardość powłoki ceramicznej niemal gwarantuje, że samochód zabezpieczony będzie w dużym stopniu przed otarciami i rysami. Jej grubość to zazwyczaj 9H, a więc ochrona może być w tym przypadku bardzo skuteczna. Ostatnią rzeczą, jaka związana jest z właściwościami powłok ceramicznych jest to że przed wykonaniem zabiegu często poleguje się także lakier w celu zwiększenia jej przyczepności.

 

Dlaczego warto nałożyć powłokę ceramiczną w swoim samochodzie?

Kilka lat bez zamartwiania się o lakier

Obecnie samochodowe powłoki ceramiczne to bez wątpienia jedna z najskuteczniejszych form ochrony lakieru przed zarysowaniem i negatywnym działaniem warunków atmosferycznych. Powłoki ceramiczne są znacznie odporniejsze i twardsze niż na przykład wosk. Warto tutaj zaznaczyć, że pomimo mycia samochodu nadal pozostają one na swoim miejscu, a zabieg nie musi być ponawiany, tak, jak w przypadku nałożenia nawet najwyższej jakości wosku. Po wykonaniu zabiegu na lakierze samochodu znajduje się niewidoczna warstwa o grubości nieprzekraczającej 3 mikronów. Wszystko to sprawia, że jest on odseparowany od środowiska zewnętrznego i wszelkie negatywne efekty środowiska nie są w stanie zaszkodzić jego wyglądowi.

 

Ochrona lakieru przed szkodliwymi warunkami środowiska

Powłoki ceramiczne na samochody mogą skutecznie ochronić lakier samochodu przed szeregiem negatywnych czynników środowiskowych, takich jak:

  • kwaśne deszcze,
  • otarcia,
  • rysy,
  • kamienie na drodze,
  • soki z drzew,
  • sól drogowa,
  • promienie UV.

detal samochodu

 

Zapobieganie naprawom lakierniczym

Tak wysoka i niezwykle skuteczna ochrona przed negatywnymi czynnikami środowiska bez wątpienia zmniejsza ryzyko kosztownych napraw lakierniczych. Dzięki temu zaoszczędzić można duże sumy pieniędzy, które można wykorzystać na przyjemności lub inne awarie samochodu, przed którymi nie jesteśmy w stanie się uchronić.

 

Efekt lustra na lakierze samochodu

Który kierowca nie marzy o tym, aby stać się właścicielem nowego lub przypominającego nowy samochodu? Po wykonaniu pełnego zabiegu i nałożeniu wszystkich warstw samochód prezentuje się tak, jakby miała na sobie powłokę lustrzaną. Najlepiej efekt ten widoczny jest na czarnym lakierze, jednak w przypadku innych kolorów efekt jest równie imponujący.

 

Ochrona nie tylko lakieru

Nie każdy wie o tym, że powłoka ceramiczna może chronić nie tylko lakier pojazdu, ale także alufelgi, szyby, lusterka, czy plastiki. W ten prosty sposób zyskuje się ochronę niemal całego samochodu.

Zobacz także:

Zapraszamy do naszej firmy w Warszawie – Kazana Auto Detailing.

ul. Kremowa 19, 02-969 Warszawa
Tel: +48 733 910 111